Kupujesz auta poleasingowe? Poznaj wszystkie „za” i „przeciw”

Auta poleasingowe są coraz chętniej wybierane przez osoby poszukujące samochodów z drugiej ręki. Tego rodzaju oferty cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród przedsiębiorców, ale też osób prywatnych. Jak kupować samochody po leasingu, by uniknąć przykrych niespodzianek?

Auta poleasingowe – hit czy kit?

Pojazdy użytkowane w ramach umowy leasingu to auta firmowe. Zanim trafiły do sprzedaży na rynku wtórnym, służyły zadaniom służbowym. Oznacza to, że były intensywnie eksploatowane i użytkowane przez wielu kierowców. Zwykle mają też spory przebieg – nawet kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów. Nie oznacza to jednak, że auta poleasingowe z zasady są pojazdami wyeksploatowanymi i nie nadają się do użytku. Przede wszystkim są to dość nowe samochody (zwykle trafiają do wtórnej sprzedaży w wieku 3-7 lat). Pochodzą z polskich salonów, co oznacza, że można łatwo sprawdzić ich historię (czego nie można powiedzieć chociażby o autach sprowadzanych z Niemiec). Najważniejszy jest jednak fakt, że umowa leasingu nakładała na ich użytkowników obowiązek serwisowania samochodu w autoryzowanych warsztatach oraz wykonywania napraw z użyciem oryginalnych części zamiennych. Oznacza to, że auta poleasingowe utrzymane są zwykle w dobrym stanie technicznym.

Sprawdź przed zakupem

Stan techniczny aut pochodzących z leasingu może być jednak bardzo różny. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie danego egzemplarza należy dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem o sprzedaży. Powinno ono posiadać bogatą galerię zdjęć dokumentujących stan wizualny nadwozia, wnętrza, a także silnika. Opis musi zawierać nie tylko spis parametrów technicznych pojazdu, ale przede wszystkich charakterystykę ewentualnych usterek oraz elementów, które nadają się do wymiany. Warto szukać ogłoszeń, które dają dostęp do profesjonalnych ekspertyz wykonanych przez rzeczoznawcę. Takie dokumenty są sporządzane zwłaszcza podczas sprzedaży poleasingowych. Mogą to być zarówno auta ciężarowe oraz inne pojazdy przeznaczone do użytku komercyjnego (np. maszyn budowlanych i sprzętu rolniczego).

Post Author: admin