Licytacje poleasingowe – kompendium wiedzy

Licytacje poleasingowe tworzone są ze sprzętu niewykupionego przez leasingobiorcę. Znaleźć na nich możemy samochody osobowe, samochody ciężarowe, komputery, laptopy, oprogramowanie IT, sprzęt komputerowy, serwery, maszyny rolnicze, sprzęt do wyposażenia gastronomicznego. Obecność tak wielu różnych komponentów ma bezpośredni związek z dynamicznym wzrostem segmentu leasingowego w Polsce i za granicą. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu w I połowie 2016 roku branża sfinansowała leasingiem i pożyczką leasingowym aktywa o łącznej wartości 28,1 miliarda złotych. To niemal 20% wzrost, aniżeli w okresie 2015 roku.

Kto może wziąć udział w licytacji poleasingowej?

Zasadniczo z licytacji poleasingowej skorzystać może każda osoba pełnoletnia. Zazwyczaj jedynym wymogiem jest założeniem konta na danym portalu aukcyjnym i wzięcie udziału w licytacji. Zdarzają się jednak aukcje internetowe, które dedykowane są wyłącznie podmiotom gospodarczym. Dotyczą one bardzo często samochodów dostawczych czy maszyn rolniczych. Wówczas, aby wziąć udział w licytacji należy posiadaj zarejestrowaną działalność gospodarczą.

W jaki sposób odbywa się licytacja poleasingowa?

Licytacja poleasingowa swoją konstrukcją przypomina zwykłą licytację. Zazwyczaj odbywa się online, na jednym z portali aukcyjnych. Przedmiot licytacji jest wystawiany przez sprzedawcę, razem z dokładnym opisem i aktualnymi zdjęciami. Następnie określana jest cena wywoławcza. W zależności od specyfiki aukcji, zakupu przedmiotów można dokonać w drodze licytacji lub poprzez opcję „kup teraz”. Wygrywa osoba, której oferta była najwyższa. To oczywiste – warto jednak pamiętać, że część licytacji posiada zastrzeżenia. Osoba, której oferta była najwyższa może nie kupić przedmiotu, a jedynie poinformować sprzedawcę o sugerowanej, możliwej do zapłacenia kwocie.

Post Author: admin