Pojazdy poleasingowe to auta, które są chętnie wybierane przez poszukiwaczy okazji na rynku wtórnym. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju samochody mają szereg cech gwarantujących, że będą przez długi czas służyć nowym właścicielom. Zadbali o to leasingodawcy, czyli firmy użyczające pojazdów za opłatą, którzy poprzez odpowiednie zapisy w umowach zabezpieczyli je przed nadmiernym wyeksploatowaniem. Na czym polegały te zabezpieczenia?
Leasing, czyli co?
Leasing to tak naprawdę forma wynajmu auta. Korzystają z niej różnego rodzaju przedsiębiorstwa – duże i małe firmy, a także instytucje publiczne. Pojazdy poleasingowe jeżdżą więc w firmowych flotach, służą jako służbowe limuzyny i samochody transportowe, często używane są także jako pojazdy prywatne – tę funkcję spełniają zwłaszcza w jednoosobowych mikrofirmach. Wśród nich znajdziemy zarówno kompaktowe auta miejskie, duże i luksusowe limuzyny, jak i samochody dostawcze, ciężarowe i pojazdy specjalne. To także maszyny rolnicze.
Na jakich zasadach są użytkowane leasingowane samochody?
Reguły użytkowania pojazdów w ramach leasingu reguluje specjalna umowa. Taki dokument określa przede wszystkim czas, na jaki taki samochód jest przekazywany użytkownikowi. Zwykle jest to nie więcej niż 5 lat, choć niekiedy umowa może zostać podpisana na okres tylko 2 lat. W umowie leasingu są też zawarte warunki korzystania z auta. Leasingodawca zobowiązuje w nich użytkownika do dokonywania regularnych przeglądów samochodu na stacjach diagnostycznych, a także napraw z użyciem oryginalnych części zamiennych. Wiele umów leasingu przewiduje też roczny limit kilometrów, które może przejechać taki samochód.
Pojazdy poleasingowe i ich cechy
Powyższe warunki umów leasingowych sprawiają, że pojazdy poleasingowe, które trafiają na rynek wtórny, są utrzymane w bardzo dobrym stanie technicznym. Przede wszystkim możemy być pewni, że ich napraw dokonano zgodnie ze sztuką. Historię serwisową możemy też łatwo sprawdzić. Do tego takie auta mają często nieduży przebieg i dostępne są w atrakcyjnych cenach.