Solidne stalowe pręty, gęsty ażurowy wzór i estetyczny wygląd. Podróżując po Polsce, co chwila natkniemy się na ten sam typ płotów. To systemowe panele ogrodzeniowe. Otaczają małe i duże obiekty firmowe, stoją przed domkami jednorodzinnymi oraz ogradzają bloki mieszkalne. Spotkamy je także przed gmachami użyteczności publicznej. Jest ich pełno na wsi i w zabudowie miejskiej. Skąd bierze się ich fenomen?
Tanie ogrodzenia dla wszystkich
Przez dziesięciolecia w Polsce królowały ogrodzenia ze zwijanej siatki. Czasem instalowało się je na solidnym metalowych słupkach, niekiedy mocowało w solidnych ramach, a często po prostu przybijało gwoździami do drewnianych pali. W każdym razie były to mało estetyczne ogrodzenia o niewielkich walorach użytkowych. Brakowało im solidności. Były za to tanie. Dziś rolę tanich ogrodzeń przejęły panele ogrodzeniowe. Poza niską ceną i ażurowym wzorem niewiele jednak łączy je z ogrodzeniami z siatki. Po pierwsze są bardzo solidne – to zasługa zastosowania grubych, zespawanych ze sobą prętów. Taka konstrukcja skutecznie opiera się uderzeniom i innym czynnikom mechanicznym. Jest też odporna na wilgoć, mróz i silne słońce. Nie traci swoich walorów użytkowych przez wiele lat.
Panele ogrodzeniowe, czyli prosty montaż
Dlaczego jeszcze Polacy tak chętnie wybierają ogrodzenia z paneli? Duże znacznie ma tutaj łatwość montażu. Warto pamiętać, że te konstrukcje powstają w zakładach produkcyjnych. Na plac budowy docierają w gotowych do złożenia zestawach. Składają się na nie przęsła, słupki, wsporniki oraz różnego rodzaju akcesoria dodatkowe. Do takich ogrodzeń można też dokupić solidne bramy i reprezentacyjne furtki wejściowe. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Kolejna zaleta to fakt, że panele ogrodzeniowe praktycznie nie wymagają żadnych prac utrzymaniowych. Świetnie chronią posesję przed dostępem osób nieupoważnionych oraz prezentują się estetycznie i skromnie. Doskonale spełniają swoją rolę przez dziesięciolecia. Dostępne są w wielu różnych wersjach i wymiarach.