Jak powinna być skonstruowana dobra oferta spedycyjna? Czy firmy spedycyjne mają obowiązek organizacji całego procesu transportu towarów? Czy spedytor odpowiada za bezpieczeństwo ładunku, którego transport powierza mu jego właściciel? Decydując się na wybór kontrahenta, który organizuje transport przesyłki, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego doświadczenie w branży oraz rodzaj specjalizacji.
Oferta spedycyjna, czyli zakres usług spedytorów
Warto wiedzieć, że firmy spedycyjne nie muszą bezpośrednio zajmować się transportem ładunków. Oferta spedycyjna niektórych takich przedsiębiorstw ogranicza się jedynie do doradztwa w organizacji transportu. Dlatego już na etapie wyboru partnera spedycyjnego warto zorientować się, jakiego rodzaju usługi świadczy oraz dokładnie sprecyzować nasze oczekiwania. Poszukując firmy spedycyjnej należy koniecznie sprawdzić, jak długo działa na rynku oraz ile zleceń transportowych obsłużyła do tej pory. Ważne jest też, na jakich kierunkach najczęściej operuje oraz w jakiego rodzaju ładunkach się specjalizuje.
Kompleksowa obsługa
Na polskim rynku nie brakuje firm spedycyjnych, które oferują kompleksowy zakres usług dotyczących przygotowania transportu oraz nadzoru nad przewożonym ładunkiem. Taka oferta spedycyjna obejmuje organizację tras przejazdu i przeładunków, nawiązanie współpracy z firmami przewozowymi a także przygotowanie dokumentacji, łącznie z załatwieniem formalności celnych i ubezpieczeniem towaru na czas przejazdu. Spedytorzy podejmują się także nadzoru nad realizacją przewozu, czuwając, by ładunek bezpiecznie i w terminie dotarł do cel. Warto pamiętać, że wiele firm spedycyjnych dysponuje też własnymi środkami transportu, co ułatwia organizację przewozu ładunku oraz może wpłynąć na zmniejszenie kosztu całkowitego usługi spedycyjnej.