Firma spedycyjna i jej zadania

Czym zajmuje się firma spedycyjna i jakie usługi wykonuje? To różnego rodzaju zadania związane z zaopatrzeniem i przewozem towarów na zlecenie klienta. Ta gałąź gospodarki jest bardzo rozwinięta na polskim rynku. Przedsiębiorstwa spedycyjne konkurują między sobą ceną, ale w walce o klienta stawiają także na jakość i kompleksowość swojej oferty. 

Firma spedycyjna, czyli przygotowanie transportu

Główne zadanie firmy spedycyjnej to realizacja szerokiego zakresu czynności przygotowawczych, które są niezbędne do wysłania towaru w drogę. Celem jest bezpieczne i szybkie przemieszczenie ładunku z wyznaczonego przez zleceniodawcę punktu odbioru do miejsca docelowego. Spedytorzy zajmują się więc planowaniem frachtu. Obejmuje ono między innymi wybór odpowiednich środków transportu oraz wyznaczenie trasy, którą ma pokonać towar. 

Dokumenty i ubezpieczenie

Przed odprawieniem ładunku w drogę należy jeszcze opracować odpowiednią dokumentację, przygotować listy przewozowe, załatwić formalności celne oraz ubezpieczyć przesyłkę. To również zadania, które wykonuje firma spedycyjna. Takie przedsiębiorstwa współpracują też z firmami transportowymi, którym zlecają właściwy fracht. Niekiedy korzystają również z usług firm zajmujących się magazynowaniem i przeładunkiem towarów. 

Spedycja to nie transport

Firma spedycyjna nie musi samodzielnie wykonywać przewozu towaru. To zadanie można powierzyć innym wykonawcom, choć w praktyce wielu zleceniodawców korzysta w tym zakresie z pośrednictwa spedytora. Wiele firm spedycyjnych świadczy także samodzielnie usługi transportowe. Korzystając z takiej kompleksowej oferty spedycyjnej, możemy znacznie obniżyć całkowite koszty transportu ładunku.

Nadzór – gwarancja bezpieczeństwa

Większość przedsiębiorstw spedycyjnych podejmuje się też bezpośredniej koordynacji realizacji przewozu. Oznacza to, że bierze odpowiedzialność za sprawność i bezpieczeństwo towaru podczas jego transportu. Jest wówczas w stałym kontakcie z podwykonawcami odpowiadającymi za realizację poszczególnych etapów transportu i szybko reaguje na wszelkie pojawiające się w jego trakcie przeciwności.

 

Post Author: admin