Praca w firmie logistycznej

Branża transportowa to jedna z największych i najlepiej rozwijających się gałęzi gospodarki, dlatego zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze biznesowym jest bardzo duże. Jakiego rodzaju pracowników potrzebuje przeciętny przewoźnik? Praca czeka przede wszystkim na kierowców, ale zatrudnienie w firmie logistycznej znajdą też osoby zajmujące się obsługą przewozów zza biurka.

Zostań kierowcą

Portale z ogłoszeniami o pracę pełne są ofert dotyczących zatrudnienia kierowców. Najbardziej poszukiwani są kierowcy dysponującymi prawem jazdy kategorii C+E, czyli uprawnieniami do prowadzenia ciężarówek wraz z przyczepą. Jakich jeszcze uprawnień wymaga od kierowców przewoźnik? Praca w tym zawodzie wiąże się też z koniecznością ukończenia kursu kalifikacji wstępnej oraz zdania egzaminu państwowego. Każdy kierowca zawodowy ma również obowiązek co 5 lat odbyć szkolenie okresowe, które wiąże się także z koniecznością przejścia badań lekarskich i psychologicznych. Część przewoźników poszukuje również kierowców mających dodatkowe uprawnienia do przewozu ładunków niebezpiecznych (ADR). Warto pamiętać, że prowadzenie pojazdu to nie wszystkie obowiązki, jakie nakłada na kierowców przewoźnik. Praca ta wiąże się również z odpowiedzialnością za powierzony ładunek oraz dodatkowymi czynnościami, związanymi m.in. z załadunkiem i rozładunkiem towaru oraz wypełnianiem dokumentacji.

Kogo jeszcze potrzebuje przewoźnik? Praca dla logistyków

Logistyk to wykwalifikowany pracownik, który zajmuje się organizacją transportu towarów oraz zarządzaniem flotą pojazdów i pracą kierowców. Bez wsparcia logistyków nie może funkcjonować żaden profesjonalny przewoźnik. Praca na tym stanowisku wymaga dużych umiejętności organizacyjnych oraz fachowej wiedzy. Taka osoba odpowiada za przygotowanie dokumentów transportowych, planowanie trasy przejazdu, zabezpieczenie odpowiednich środków transportu, a także kontakt z kierowcami i innymi partnerami podczas realizacji zlecenia.

 

Post Author: admin