Czy używane laptopy poleasingowe mogą mieć przewagę na nowym sprzętem? Czy za zakupem takich komputerów przemawia wyłącznie atrakcyjna cena? Może się wydawać, że używany sprzęt będzie miał słabsze parametry od nowego laptopa, a także będzie wykazywał znaczne oznaki zużycia, co spowoduje, że wkrótce trzeba będzie go wymienić. Takie argumenty nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Zakup używanego laptopa może być świetną okazją do nabycia sprzętu wysokiej jakości, który będzie sprawnie działał przez wiele lat.
Laptopy poleasingowe, czyli markowy sprzęt
Przenośne komputery używane przez firmy to najczęściej sprzęt klasy biznes, wyprodukowany przez renomowanych producentów. Są to zwykle laptopy zbudowane z najlepszej jakości materiałów, o trwałej konstrukcji i korpusie odpornym na uszkodzenia mechaniczne. W ich wnętrzach znajdują się podzespoły o wysokich parametrach, w tym szybkie procesory, pojemne dyski twarde i wydajna pamięć RAM. Laptopy poleasingowe wyposażone są też zazwyczaj w nowoczesne płyty główne, dobrej jakości matryce oraz długowieczne i pojemne baterie oraz systemy operacyjne w wersji profesjonalnej. Klasa tego rodzaju sprzętu znacznie przewyższa zwykłe „ekonimiczne” laptopy dla prywatnych użytkowników, które dostępne są na sklepowych półkach.
Komputer jak nowy
Laptopy poleasingowe są również zwykle sprzętem względnie nowym, używanym wcześniej nie dłużej, niż przez okres 3-5 lat. Oznacza to, że jego parametry odpowiadają standardom aktualnym dla nowych komputerów, a stan zużycia podzespołów nie jest duży. Oczywiście stopień zużycia komputera może znacznie różnić się w przypadku konkretnych egzemplarzy. Warto jednak zauważyć, że wymiana zużytych podzespołów w takich komputerach nie stanowi większego problemu, zwłaszcza, że w sprzedaży na rynku wtórnym dostępne są względnie nowe modele, do których łatwo można kupić części zamienne.