Poznaj żołnierza po berecie

Czapka z daszkiem, hełm, a także rogatywka. Żołnierze używają wielu różnych rodzajów nakrycia głowy. Elementem umundurowania jest też często beret wojskowy. Tego rodzaju wyposażenie można nabyć w internetowym sklepie mundurowym.

Beret wojskowy i jego historia

Berety w użytku w polskim wojsku są od 1919 roku. Przybyły do kraju wraz z armią gen. Hallera. W pierwszym okresie używano ich w mundurach wojsk pancernych. Dziś zielony beret wojskowy jest standardowym nakryciem głowy polskiego żołnierza. Niektóre jednostki używają jednak beretów w innych kolorach. Na przykład kolor czarny spotkamy między innymi w marynarce wojennej oraz wojskach pancernych, bordowy w jednostkach desantowo-szturmowych, niebieski w jednostkach obrony wybrzeża, a brązowy w jednostkach obrony terytorialnej. Na berecie wojskowym umieszczony jest znak orła wojskowego. W większości typów wojsk beret należy nosić lekko przechylony na prawe ucho. Warto dodać, że berety noszą też żołnierze innych armii świata. Wykonane są zwykle z dobrej jakości wełny, wyposażone w podszewkę, a niekiedy obszyte też skórzanymi brzegami, które chronią przed potem.

Nakrycie głowy w różnych krojach i barwach

Beret wojskowy mogą nabyć także cywile. Te elementy żołnierskiego stroju dostępne są w sklepach internetowych z akcesoriami wojskowymi oraz militariami. W sprzedaży są też berety z wizerunkiem orła. W zależności od modelu, ten element wojskowego nakrycia głowy może posiadać haft lub nanoszony w technice termonadruku. Berety sprzedawane są w różnych barwach, odpowiadających konkretnym rodzajom wojsk w Polskich Siłach Zbrojnych. Ale w Internecie możemy też kupić berety wzorowane na tych noszonych przez żołnierzy z innych krajów. To między innymi berety armii francuskiej, i brytyjskiej. Większość z nich to całkowicie nowe produkty od renomowanych producentów, ale w sprzedaży dostępne są również egzemplarze pochodzące z wojskowych magazynów. Zakupując tego rodzaju produkt mamy pewność, że jest to oryginalne wojskowe nakrycie głowy. 

 

Post Author: admin